(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

АГРАРІЯМ ОБЛАСТІ ЗАГРОЖУЄ ЧОРТОПОЛОХІВКА

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє про масовий літ метеликів чортополохівки (кропив’янки), яйцекладку та відродження гусениць в посівах.

Чортополохівка – шкідник, що пошкоджує рослини в усі фази розвитку. 
Метелик світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок з чорних смуг, білих плям біля вершини і звивистої чорної поперечної смужки по зовнішньому краю. Знизу передні крила рожеві з чорно-білим малюнком. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками і оковидними плямами по зовнішньому краю, знизу ясно бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими оковидними плямами по зовнішньому краю. Після тривалого періоду додаткового живлення, на квітучих бур’янах і інших нектароносах, метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя рослин. Відклавши яйця метелики гинуть. Через 7 – 12 днів відбувається відродження гусениць, які харчуючись, скелетують листя, скріплюючи його павутинкою. У роки масової появи, знищивши бур’яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, гороху, соняшнику, овочевим та баштанним культурам та іншим, передусім засміченим посівам. Необхідно врахувати здатність гусениць швидко пересуватися в пошуках поживи. Через 20 – 30 днів гусениця закінчує живлення, перетворюється на лялечку. Через 12 – 18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. У липні – вересні розвиваються II і III покоління. Зграя перелітних метеликів чортополохівки прямує за теплими течіями повітря, яка здатна подолати відстань до 5000 км.

З метою попередження втрат через шкідливість гусениць  чортополохівки, потрібно регулярно проводити обстеження сільськогосподарських та інших угідь, особливо посівів сої, кукурудзи та соняшнику, садів, присадибних ділянок. Найкращі умови для розвитку більшості видів метеликів складаються за наявності квітучої рослинності та теплої помірно вологої погоди, що підвищує плідність та чисельність гусениць. Знищення бур’янів, особливо квітучих нектароносів, погіршує умови живлення метеликів. Розпушування міжрядь просапних культур, зокрема з присипанням зони рядка, під час відкладання яєць, виплодження гусениць і їх заляльковування значно обмежують кількість комах.

При відродженні і живленні гусениць чортополохівки (економічний поріг шкодочинності 1,5-2 гусені на рослину) необхідно провести заходи захисту – крайових або суцільних обробок інсектицидами згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» із обов’язковим дотриманням інструкцій по техніці безпеки при роботі з пестицидами.

Щоб мінімізувати негативні наслідки від шкідників необхідно тримати на постійному контролі фітосанітарний стан полів та вчасно реагувати на його погіршення.

Згідно статті 18 Закону України про «Захист рослин» підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані проводити систематичні обстеження посівів, насаджень і вразі виявлення поширення шкідливих організмів інформувати про це центральний орган виконавчої влади (управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області).

При застосуванні пестицидів слід особливу увагу приділити усуненню негативного впливу на галузь бджільництва. Нагадуємо юридичним та фізичним особам, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, вимоги статті 37 Закону України «Про бджільництво», в якому чітко говориться про те, що фізичні та юридичні особи, зобов`язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової  інформації попередити про це пасічників, пасіки, яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.

 

О.С. Міщенко,
провідний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області

Facebook
Pocket
Email
Print