Сьогодні, 28 березня 2017 року відбулася відео конференція з представниками Міністерста аграрної політики та продовольства України з питань порядку виплати бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських виробників та стимулювання сільськогосподарської продукції у 2017 році.
Кабінет міністрів України своєю постановою №83 від 08.02.2017 затвердив «Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році» (далі – Порядок №83), а Міністерство фінансів наказом №275 від 23.02.2017 затвердило форму заяви про внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації та форму заяви про зняття сільськогосподарського товаровиробника з реєстрації як отримувача бюджетної дотації, які вступили в силу 01.03.2017.
Щоб отримати бюджетну дотацію, сільськогосподарський товаровиробник має відповідати наступним вимогам (згідно ст. 161 Закону №1877):
- Питома вага вартості сільськогосподарських товарів, визначених у п. 2.15 ст. 2 Закону №1877, у загальній реалізації становить не менше75% за попередні 12 місяців*;
- здійснює види діяльності, визначені п. 161.3 ст. 161 Закону №1877;
- внесений до Реєстру отримувачів бюджетної дотації (далі – Реєстр).
Можна говорити, що включення до Реєстру є ключовим моментом, адже сільськогосподарський товаровиробник може бути включений до нього лише за умови відповідності першим двом вимогам. Реалізувати це право сільськогосподарський товаровиробник може шляхом складання та подання у електронній або паперовій формі заяви про внесення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, у місяці, який передує початку податкового періоду, з якого особа матиме право на отримання бюджетної дотації, та протягом 5 днів після закінчення 20-денного (граничного) строку подання податкової звітності з ПДВ.
У заяві потрібно зазначити:
- Перелік видів діяльності, які дають право на отримання дотацій (п. 161.3 ст. 161 Закону №1877), а саме відповідний підпункт Закону №1877 та КВЕДи, основний вид діяльності;
- суму вартості реалізованої сільськогосподарської продукції та її питому вагу у сукупній вартості товарів, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (показник має бути не менше 75%).
Форма заяви на зворотному боці містить пояснення щодо її заповнення, зокрема в частині розрахунків питомої ваги реалізованої продукції.
Щодо розподілу бюджетної дотації, то здійснюється вона за двома напрямками:
- Товаровиробникам, які займаються птахівництвом (КВЕД 01.47, 10.12 та 10.80);
- іншим товаровиробникам, які провадять види діяльності, визначені у п. 161.3 ст. 161 Закону №1877.
Щомісячний розмір бюджетної дотації товаровиробникам, які займаються птахівництвом, не може перевищувати 50% виділених у поточному місяці асигнувань на бюджетну дотацію.
Порядок №83 містить формулу розрахунку пропорційності дотацій – як у частині обмеження для птахівників, так і у частині розмірів дотацій для кожного виробника.
Для проведення відповідних розрахунків з сільськогосподарськими товаровиробниками Міністерство аграрної політики та продовольства (Мінагрополітики) відкриває у казначействі відповідний небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» у системі електронного адміністрування ПДВ.
Після перерахування казначейством коштів дотацій на небюджетний рахунок Мінагрополітики ДФС України щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати ПДВ відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з ПДВ визначає суму коштів для кожного отримувача із застосуванням згаданих вище коефіцієнтів пропорційності.
Наступним є надсилання ДФС України до казначейства реєстру з інформацією про сільськогосподарських товаровиробників та сумами бюджетних дотацій. На основі цих даних казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним виробникам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунку Мінагрополітики.
Також варто відзначити, що будучи включеним до Реєстру, сільськогосподарський товаровиробник разом із декларацією з ПДВ подає розрахунок податкових зобов’язань за операціями, визначеними у ст. 161 Закону №1877, та питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (ДС9) (додаток 9).
Аграрії отримають дотації у середині квітня
Прес-служба Мінагрополітики повідомила сьогодні що з 15 квітня мають розпочатися автоматичні виплати дотацій за лютий 2017 року у рамках держпідтримки сільгоспвиробників. До 1 квітня аграрії повинні подати відповідні заяви до місцевих органів Державної фіскальної служби, яка вже розпочала внесення отримувачів дотацій до Реєстру.
«Головне, що мають зараз зробити аграрії для отримання дотацій за лютий – це до 1 квітня подати заявку до ДФС. Служба вже розпочала наповнення відповідного Реєстру. З 15 квітня розпочнуться виплати. Усі умови для цього вже створені», – зазначив Міністр агарної політики та продовольства України Тарас Кутовий.
Про це йшлося сьогодні, 28 березня, під час міжвідомчої відео-конференції під головуванням Першого заступника Міністра Максима Мартинюка. У заході взяли участь керівники департаментів Мінагрополітики, представники Мінфіну, ДФС, Держказначейства та аграрних підрозділів обласних держадміністрацій.
У ході відео-конференції було, зокрема, наголошено на термінах механізму здійснення виплат за лютий 2017 року.
Відтак:
- до 1 квітня сільськогосподарські виробники мають подати заявку на здійснення держпідтримки з відповідними податковими документами та сплатити податки;
- до 5 квітня буде здійснено виділення асигнувань відповідно до помісячного бюджетного розподілу;
- до 10 квітня Державною фіскальною службою буде сформовано Реєстр отримувачів бюджетної дотації;
- з 15 квітня Держказначейство розпочне виплати шляхом перерахування в автоматичному режимі відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.
Загалом, до виплати у квітні 2017 року акумульовано 217,3 млн гривень. У разі наповнення спеціального фонду, ця сума може бути збільшена на 151 млн гривень – до 368 мільйонів гривень в цілому.
Нагадаємо, що здійснення виплати таких дотацій за лютий місяць 2017 року відбувається за окремими умовами у зв’язку з термінами набуття чинності відповідних нормативно-правових актів. Здійснення державної підтримки з березня місяця буде здійснюватися у звичайному режимі.
З умовами надання бюджетної дотації можна ознайомитися за посиланням: http://www.minagro.gov.ua/uk/ministry?nid=23433