На виконання доручення голови облдержадміністрації О.І. Куця департаментом агропромислового комплексу та розвитку сільських територій облдержадміністрації протягом листопада 2018 року було проведено певну роботу щодо легалізації суб’єктів агровиробництва.
Так, департаментом було організовано проведення кущових семінарів-нарад у містах Слов’янськ, Покровськ та Волноваха, в яких взяли участь представники великих сільгосппідприємств, малого та середнього аграрного бізнесу, спеціалісти управлінь (відділів) райдержадміністрацій, сільських (селищних), міських рад та рад об’єднаних територіальних громад області.
З інформацією щодо норм діючого законодавства, які регламентують землекористування в аграрному секторі, використання та охорони праці найманих осіб, фінансових санкцій у разі їх порушення перед учасниками нарад виступили спеціалісти районних підрозділів Головного управління Держпраці у Донецькій області, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Головного управління державної фіскальної служби України у Донецькій області, Головного управління Держпродспоживслужби України у Донецькій області.
До присутніх представників сільськогосподарського бізнесу були доведені основні положення Закону України «Про охорону праці» та основні вимоги нормативно-правових актів з питань охорони праці стосовно діяльності підприємств сільськогосподарської галузі, вимоги Законів України «Про ветеринарну медицину» та «Про ідентифікацію і реєстрацію тварин» в сфері різних галузей тваринництва в Донецькій області.
Також присутнім були роз’яснені положення щодо оформлення трудових угод з громадянами, які офіційно не працевлаштовані, а також надана інформація про санкції щодо ухилення від оподаткування доходів громадян.
Представниками великого та середнього агробізнесу було порушено питання щодо нерівних умов оподаткування діяльності юридичних осіб та так званих одноосібників, які без оформлення договорів оренди з землевласниками, трудових договорів з найманими працівниками, обробляють значні земельні масиви не сплачуючи податків до місцевих бюджетів, позбавляючи соціального захисту працівників. При цьому органи місцевого самоврядування не залучають їх до участі в підтримці соціальної інфраструктури сільських громад, оскільки відсутня реєстрація договорів оренди земельних ділянок.
За підсумками проведених нарад учасниками визначені наступні основні проблемні питання у напрямку легалізації діяльності в агросекторі:
Недостатня робота голів сільських (селищних) рад щодо ліквідації прихованої зайнятості в агросекторі відповідної території, неформалізованого використання земель сільгосппризначення та взаємодії з цього питання з органами державного нагляду, і як наслідок, недоотримання коштів до місцевих бюджетів;
Низький рівень поінформованості власників (користувачів) земельних ділянок (паїв) щодо порядку їх надання та оформлення права оренди (користування) іншим особам або суб’єктам господарювання.