Донецька область розташована в посушливій степовій зоні, де виробництво сільськогосподарської продукції в значній мірі залежить від вирішення проблеми штучного зрошення сільгоспугідь, особливо в роки з несприятливими погодними умовами.

На території Донецькій області, яка підконтрольна українській владі, обліковується 82,288 тис. га зрошуваних земель сільськогосподарського призначення.

Погіршення технічного стану зрошувальних систем призвело до того, що з фактично наявних площ зрошуваних сільськогосподарських угідь полив проводиться лише на 4,7 тис. га ( у 2020 році).

Зрошувані землі не використовуються з таких причин:

  • 62,7  тис. га – незадовільний технічний стан господарських мереж;
  • 1,1  тис. га – незадовільний технічний стан насосно-силового обладнання;
  • 9,1  тис. га – відсутність дощувальних машин;
  • 0,9  тис. га – буферна зона ООС;
  • 3,8  тис. га – інші причини.

На балансі Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів знаходиться 41 насосна станція, на яких розташовано 219 насосних агрегати.

У 2020 році по області полито 4,72 тис. га фізичної площі зрошуваних земель, у тому числі:

  • дощуванням – 3,61 тис. га;
  • крапельним зрошенням – 1,11 тис. га;
  • проведено 17,62 тис. гектарополивів.

З 16 державних зрошувальних систем в поливний сезон 2020 року  були задіяні в роботі 5 (Мангушська ЗС, Стародубівська ЗС,
Маріупольська ЗС, Оскільські №1 та №2).

Від державних зрошувальних систем полито 1,7 тис. га, що на 6% більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, та проведено
3,8 тис. гектарополивів.

За підсумками поливної кампанії 2020 року забір води з використанням державних водозабірних споруд склав 2 млн 405,35 тис. куб м.

За протоколами намірів забір води з використанням державних водозабірних споруд у 2021 році планується в обсязі 4 млн 213 тис. куб м
(що перевищує фактичні обсяги забраної води у 2020 році майже у 1,75 рази).

Станом на 01.04.2021 року укладено 4 договори з  господарствами на площу поливу 1271,3 га.  Ще 3 договори в процесі підпису господарствами.

З метою забезпечення ефективної та надійної роботи меліоративних систем, насосних станцій і гідротехнічних споруд Сіверсько-Донецького БУВР, станом на 01.04.2021 управління завершило підготовку та ремонт магістральних трубопроводів довжиною 24,1 км, ремонт насосно-силових агрегатів у кількості 14 одиниць, ремонт гідротехнічних споруд у кількості
21 одиниці, ремонт запірно-регулюючої арматури в кількості 14 одиниць. Підготовлено до роботи 7 насосних станцій.

Подальше високоефективне використання зрошуваних земель як обов’язкової складової сталого соціально-економічного розвитку неможливе без відновлення та реконструкції меліоративних систем (насосно-силового обладнання, трубопроводів, гідротехнічних споруд), оновлення парку дощувальних машин та іригаційного обладнання, облаштування систем краплинного зрошення.

Завдяки модернізації державних меліоративних фондів та проведення реконструкції внутрішньогосподарських меліоративних мереж по Стародубівській зрошувальній системі Маріупольського району збільшено площі, на яких проводиться полив сільськогосподарських культур від державних зрошувальних систем, в 2,8 рази – з 589 га до 1646 га.

Тільки в 2018 році фермерським господарством залучено близько
34,6 млн грн на придбання сучасних дощувальних машин та переоснащення  внутрішньогосподарської меліоративної мережі.

За рахунок коштів державного бюджету для Стародубівської зрошувальної системи було придбано електродвигуни й насоси,  модернізовано основне електротехнічне та гідромеханічне обладнання, виконано поточний ремонт меліоративного обладнання на суму
1960,4 тис грн

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Facebook
Pocket
Email
Print
Scroll Up

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: