(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

НАУКОВЦІ РАДЯТЬ: особливості сівби озимого клину під урожай 2018 року

З другої половини літа на території регіону спостерігається суха, з високими температурами повітря погода з частими суховіями, що спричинило висушування  поверхневого шару грунту. Температурний режим липня перевищив середньодобові показники  на 1,0-1,5 ºС і становив по області 22-23 ºС. Максимальна температура досягала 37-39 ºС і днів з такими показниками було більше 16. Поверхня грунту прогрівалася до 60-64 ºС, температура на глибині 0-10 см була 27-28 ºС. Короткочасні опади, що випали в регіоні у вигляді сильних злив очажного характеру (24-86 мм) у другій половині липня місяця, поповнили запаси вологи в ґрунті, але подальші суховії та жаркі погодні умови швидко висушили їх.

Дві декади серпня місяця також відзначалися сильними посушливими умовами. Температура повітря перевищила середньо багаторічні показники на 6-7 С і склала по області 27-29 ºС, максимальна температура при цьому піднімалася до 37-42 ºС, поверхня ґрунту прогрівалася до 66 ºС, а посівний шар (0-10 см) прогрівся до 28-30 ºС.

Опади протягом місяця – відсутні. Швидкість вітру посилювалася до 16-23 м/с. Такі погодні умови призвели до сильного висушування грунту і запаси його становлять: в шарі 0-20 см. – 0мм, 0-100см – 45мм, що явно негативно позначиться на посівній кампанії.

В північних районах області в третій декаді серпня випали опади за кількістю вище та близько до норми, що дало змогу розпочати посів озимих зернових.

В західних та південних районах пройшли короткочасні, в основному малоефективні опади ( від 1,0 до 16 мм), що суттєво не покращило вологозапаси грунту. Подальшому висушуванню вологи грунту сприяли високі денні температури (28-30 ºС), що вище середньо багаторічних показників на 6-8С для даного періоду, та сильні суховійні вітри (15-20 м/с).

Посів озимої пшениці розпочали в оптимальні строки в сухий грунт, як по чорних парах, так і по непарових попередниках.

Обстеження площ посіяних по чорних парах у другій – третій декадах,  вересня показало, що насіння лежить на глибині 5-7 см. у сухому шарі грунту.  Щоб зволожити  шар грунту і волога дісталася  висіяного насіння  необхідно, щоб випало мінімум 13-18 мм. опадів, це були б оптимальні умови для одержання сходів.

Повністю сухий посівний шар і по непарових попередниках. В найближчий час опадів не передбачається. Строки посіву настали. Тому, науковці регіону рекомендують сіяти в сухий грунт. При цьому необхідно чітко виставити глибину загортання насіння. Раніше науковці рекомендували при допустимих та пізніх строках сівби сівалки виміляти і сіяти насіння на три – чотири сантиметрів. На теперішній час у зв’язку із сильним пересушенням грунту ми рекомендуємо витримати глибину загортання 4,5-6,0 см. Така глибина загортання насіння  захистить  його від проростання при випаданні незначних, малоефективних (до 10 мм) опадів.

Сухість ґрунту та зниження температурного режиму повітря не повинні впливати на хід посівної компанії. Сіяти необхідно в сухий грунт при цьому збільшити норму висіву насіння на 20-30%, але не більше 6 млн. схожих насінин на 1 га.

Слід відзначити, що сорти озимої пшениці, що вирощуються в регіоні здатні формувати урожайність при умові, що з осені вони сформували слабкі ростки, які виходили на поверхню грунту і ростки, що не досягали поверхні , але проходили стадію яровизації (5-10 днів зниження температури до мінусових показників).

Будемо сподіватися, що випадуть опади, збережеться тепла осіння погода і до припинення осінньої вегетації озимих ми одержимо розвиток рослин – 2-3 стеблини/рослину, що відповідає оптимальному розвитку рослин для доброї перезимівлі.

В районах де одержали  сходи озимих культур постійно моніторити на ураженість шкідниками  та хворобами і при умові перевищення ЕПШ ( економічного порогу шкодо чинності) провести захисні заходи.

Хімічний захист озимини восени – важлива складова системи догляду за посівами, передумова успішної перезимівлі і формування потенціалу продуктивності озимого клину.


За інформацією: ст. наук. співробітника
ДДСДСНААН, кандидата с.-г. наук

Кандаурова К.Ф.

Facebook
Pocket
Email
Print