(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

НАУКОВЦІ РАДЯТЬ: Стан озимих зернових в ІІ декаді листопада, 2017 рік.

Станом на ІІ декаду листопада розвиток рослин озимих культур проходить при оптимальних погодних умовах осіннього періоду. Випадання опадів на всій території області у І декаді листопада (99-141% від норми) суттєво покращили вологозапаси грунту, а теплий температурний режим (середньодобові показники сягали 5- 10ºС, що вище норми на 2ºС) позитивно вплинули на ріст і розвиток рослин озимих культур по всіх попередниках.

Станом на 10.11.2017 року сходи одержано на всіх висіяних площах регіону. По удобрених попередниках рослини мають інтенсивно – зелений колір, вступили в фазу кущіння, добре формують вторинну кореневу систему. Переростання вегетативної маси рослин ранніх строків сівби не спостерігається. Рослини сформували добрий стеблостій (до 3,0 -3,5 стеблин на рослину) при добре розвиненій  вузловій кореневій системі (4,0-6,2 шт/рослину) – це оптимальний  розвиток рослин озимих для уходу в зиму та  перезимівлі.

Підвищення температури повітря (до 15ºС тепла ) в денні та низькі (частково мінусові) в нічні години, сприяють проходженню першої фази загартування озимих культур (яровизації). Рослини нагромаджують в тканинах, особливо у вузлі кущіння запасні речовини – цукор, що позитивно позначиться на їх подальшому розвитку та перезимівлі.

В цей період рослини зменшують інтенсивність росту та розвитку, менше енергії іде на дихання. Для проходження першого етапу загартування  достатньо 7-10 днів. Якщо погодні та агротехнічні умови першого етапу загартування склалися добре, рослини озимих можуть витримувати до -12ºС морозу.

Другий етап загартування проходить при більш низьких температурах (0-10ºС морозу) при інтенсивному освітленні та без різких перепадів температурного режиму. Для проходження стадії яровизації (загартування) рослинам озимих культур необхідно 21-24 дні.

Кращому загартуванню рослин сприяють; поступове зниження температури повітря і грунту, оптимальні вологозапаси, удобреність (особливо фосфорні та калійні добрива), розвиток рослин та правильно підібраний сорт.

Підвищення температури повітря в денні часи до 15ºС тепла сприяло льоту крилатих попелиць. Чисельність шкідника дуже велика і, якщо погодні умови в зимовий період сприятимуть його успішній перезимівлі, у весняний період товаровиробникам добавиться проблем із захистом своїх посівів від цього та інших шкідників та хвороб.


ст. н. співробітник Донецької державної
сільськогосподарської дослідної станції

Національної академії аграрних наук України, к.с.-г. н
К.Ф.Кандаурова

Facebook
Pocket
Email
Print