НАУКОВЦІ РАДЯТЬ: Стан озимих зернових в ІІ декаді листопада, 2017 рік.

НАУКОВЦІ РАДЯТЬ: Стан озимих зернових в ІІ декаді листопада, 2017 рік.

Станом на ІІ декаду листопада розвиток рослин озимих культур проходить при оптимальних погодних умовах осіннього періоду. Випадання опадів на всій території області у І декаді листопада (99-141% від норми) суттєво покращили вологозапаси грунту, а теплий температурний режим (середньодобові показники сягали 5- 10ºС, що вище норми на 2ºС) позитивно вплинули на ріст і розвиток рослин озимих культур по всіх попередниках.

Станом на 10.11.2017 року сходи одержано на всіх висіяних площах регіону. По удобрених попередниках рослини мають інтенсивно – зелений колір, вступили в фазу кущіння, добре формують вторинну кореневу систему. Переростання вегетативної маси рослин ранніх строків сівби не спостерігається. Рослини сформували добрий стеблостій (до 3,0 -3,5 стеблин на рослину) при добре розвиненій  вузловій кореневій системі (4,0-6,2 шт/рослину) – це оптимальний  розвиток рослин озимих для уходу в зиму та  перезимівлі.

Підвищення температури повітря (до 15ºС тепла ) в денні та низькі (частково мінусові) в нічні години, сприяють проходженню першої фази загартування озимих культур (яровизації). Рослини нагромаджують в тканинах, особливо у вузлі кущіння запасні речовини – цукор, що позитивно позначиться на їх подальшому розвитку та перезимівлі.

В цей період рослини зменшують інтенсивність росту та розвитку, менше енергії іде на дихання. Для проходження першого етапу загартування  достатньо 7-10 днів. Якщо погодні та агротехнічні умови першого етапу загартування склалися добре, рослини озимих можуть витримувати до -12ºС морозу.

Другий етап загартування проходить при більш низьких температурах (0-10ºС морозу) при інтенсивному освітленні та без різких перепадів температурного режиму. Для проходження стадії яровизації (загартування) рослинам озимих культур необхідно 21-24 дні.

Кращому загартуванню рослин сприяють; поступове зниження температури повітря і грунту, оптимальні вологозапаси, удобреність (особливо фосфорні та калійні добрива), розвиток рослин та правильно підібраний сорт.

Підвищення температури повітря в денні часи до 15ºС тепла сприяло льоту крилатих попелиць. Чисельність шкідника дуже велика і, якщо погодні умови в зимовий період сприятимуть його успішній перезимівлі, у весняний період товаровиробникам добавиться проблем із захистом своїх посівів від цього та інших шкідників та хвороб.


ст. н. співробітник Донецької державної
сільськогосподарської дослідної станції

Національної академії аграрних наук України, к.с.-г. н
К.Ф.Кандаурова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pocket
Share on skype
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: