(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

НАУКОВЦІ РАДЯТЬ: Умови перезимівлі озимих культур (кінець 2017 року – початок 2018 року)

Не типово теплі погодні умови листопада, грудня 2017 року та першої декади січня 2018 року сприяли продовженню вегетаційних процесів озимих культур. Були одержані сходи на всіх висіяних з осені площах (100%), покращився відсоток добре та задовільно розвинених посівів (71,3%, що на 16,5% більше в порівнянні з показниками кінця листопада місяця). Слабка вегетація рослин озимих культур спостерігалась до кінця першої декади січня. За останні 30 років спостереження за станом та погодними умовами вегетації озимих культур – це спостерігається вперше в регіоні.

Морози в нічний період доби (до -5-8ºС) з кінця першої декади січня, а в подальшому зниження температури до -5-9ºС в денні часи, відсутність снігового покриву внесли свої корективи в стан озимих культур в регіоні.

Зниження температури до 8-10ºС морозу негативно вплине в першу чергу на рослини ранніх строків сівби, які сформували 5 і більше стеблин на рослину. Такі рослини більш чутливі до морозів, так як вегетативна маса велика і процеси життєдіяльності в них протікали інтенсивніше. Особливо чутливими будуть посіви, що розміщені на відкритій поверхні чи в низинах.

Більш стійкими до морозних погодних умов будуть посіви, сходи яких отримано в жовтні місяці і в своєму розвитку вони мають 2-4 стеблини. В попередніх описаннях стану озимих, ми акцентували увагу, що такі рослини добре формують вторинну кореневу систему. Відсутність снігового покриву і перепади температурних денних та нічних показників, можуть призвести до розриву кореневої системи. Тому такі посіви більш стійкі до таких негараздів, що не можна сказати, за пізні посіви, які сформували  тільки первинну кореневу систему, яка надзвичайно чутлива до її ураження.

Тому випадіння опадів у вигляді снігу – це першочергова необхідність на даний період, що збереже посіви від вимерзання, випирання та ушкодження рослин всіх строків сівби та різних фаз розвитку.

При продовженні зниження температурних показників та відсутності снігового покриву в першу чергу виживуть та одержать менші ушкодження рослини, посіви яких засіяні зимостійкими сортами (особливо це стосується вітчизняної, зокрема Донецької селекції), під які внесені оптимальні дози добрив та зерно яких перед посівом оброблене стимуляторами росту.

Добре повинні зберегтися посіви по «нульовому» обробітку ґрунту, де на поверхні ґрунту збереглися рослинні рештки, які в деякій мірі перешкоджатимуть швидкому промерзанню ґрунту та його розриву від перепадів температур.


ст. н. співробітник Донецької державної
сільськогосподарської дослідної станції

Національної академії аграрних наук України, к.с.-г. н
К.Ф.Кандаурова

Facebook
Pocket
Email
Print

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: