(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

Обмеження у використанні хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у виробництві сільськогосподарської продукції

 В лютому поточного року країни-члени ЄС схвалили пропозицію Єврокомісії щодо зниження максимально припустимого рівня хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у сільськогосподарській та харчовій продукції. Це означає, що з жовтня поточного року експорт в країни ЄС зернових та олійних культур, а також продукції, що виробляється з цих культур, в якій міститься понад 0,01 мг/кг зазначеної речовини, буде заборонено.

Як зазначало видання Latifundist.com, в серпні минулого року Європейське агентство з безпеки харчових продуктів заявляло про те, що вищевказані речовини мають генотоксичну та нейротоксичну дію на організм людини, зокрема, викликають суттєві затримки в розвитку організму дитини в перші роки життя.

Слід відзначити, що в країнах-членах ЄС хлорпірифос був дозволений до використання з 2006 року. Але в Німеччині, Данії, Ірландії, Латвії, Литві, Словенії, Фінляндії та Швеції він був під забороною. Пізніше препарати із вмістом зазначеної речовини були заборонені і в США.

Вищезазначені дії країн-членів ЄС негативно вплинуть на обсяги експорту сільськогосподарської продукції українського виробництва на європейський ринок.

Так, за даними Latifundist Media, у 2019/2020 маркетинговому році Україна експортувала 2,9 млн тонн ріпаку, з них 2,8 млн тонн – в країни ЄС, що склало 97% від загального обсягу експорту ріпаку. У вересні-квітні 2019/2020 маркетингового року обсяг експорту соняшникової олії українського виробництва склав 4,5 млн тонн, значна частина якого припадає знову ж таки на країни ЄС, котрі в 2 рази збільшили обсяги закупівлі цього виду продукції в порівнянні з показниками минулого року. За даними спеціалістів фітосанітарних лабораторій, хлорпірифос найбільше накопичується саме в насінні соняшнику, сої та ріпаку через високий вміст олії в ньому.

Також, за даними прес-служби Мінекономіки, рішення Європейської Комісії про заборону застосування пестицидів із вмістом хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу у виробництві сільгосппродукції було розглянуто на засіданні робочої групи з оперативного вирішення питань агрохімічного сектору, яке відбулося 06 липня 2020 року під головування заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького. На даному засіданні було зазначено на необхідності в обмеженні використання цих препаратів українськими виробниками сільгосппродукції. Зокрема, з боку профільних асоціацій було запропоновано обмежити використання відповідних препаратів не повністю, а за окремими культурами. У ході обговорення виробникам було запропоновано протягом тижня сформувати позицію щодо цього питання, яке буде розглянуто на окремій нараді 13 липня.

З інформацією Держпродспоживслужби про заборону країнами-членами ЄС використання засобів захисту рослин із вмістом активних речовин на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу можна ознайомитися на Урядовому порталі “До уваги аграріїв: ЄС заборонив використання ЗЗР із вмістом активних речовини на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу”.

Facebook
Pocket
Email
Print