(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

Роз’яснення Міністерства юстиції України норм законодавства щодо обмеження загальної площі набутих у власність земель сільськогосподарського призначення

Від 1 липня 2021 року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Ринок земель сільськогосподарського призначення має свої особливості та викликає дискусійні питаня як у потенційних продавців та покупців.

Міністерство юстиції України надало офіційні роз’яснення з одного із важливих питань врахування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які набуті у власність набувачем до 01.07.2021, при розрахунку загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у його власності.

Так, відповідно до підпункту «а» пункту 15 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України до 1 січня 2024 року  загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати ста гектарів. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності цим підпунктом.

Слід звернути увагу на те, що під «зазначеним обмеженням» законодавець вочевидь має на увазі заборону перевищення площі відповідної землі у власності громадянина України.

Виняток з правила про недопустимість відповідного перевищення стосується виключно земельних ділянок, набутих до 1 липня 2021 року, коли набрав чинності Закон України від 31.03.2020 № 552-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», та є проявом відомого правового принципу про неприпустимість зворотної дії закону в часі.

На основі системного та телеологічного тлумачення відповідних положень Кодексу можна зробити висновок, що, встановлюючи обмеження площі у розмірі 100 га, законодавець мав на меті не допустити концентрації більшої площі у власності однієї особи, а не гарантувати право на придбання 100 га в період після 01.07.2021, навіть якщо набагато більшу площу відповідної землі громадянином України вже було придбано до 01.07.2021. Основоположний правовий принцип формальної рівності тут застосовується не в темпоральному аспекті (кожен громадянин України має право придбати 100 га сільськогосподарської землі після 01.07.2021), а в просторовому вимірі (кожен громадянин України має право бути власником не більше 100 га сільськогосподарської землі), звісно з урахуванням зазначеного вище винятку для земель, придбаних до 01.07.2021.

Враховуючи викладене, при визначенні загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності громадянина України, враховуються у тому числі земельні ділянки сільськогосподарського призначення, набуті ним у власність до 01.07.2021.

Facebook
Pocket
Email
Print