З 6 по 10 серпня п.р. у місті Полтава за підтримкою проекту USAID «Економічна підтримка Східної України» відбувся тренінг: «Матковивідна справа у бджільництві». Тренінг проводився за участю спеціалістів департаментів агропромислового комплексів та Головних управлінь Держпродспоживслужби Полтавської, Донецької та Луганської областей, представників громадських організацій «Обласна Асоціація «Бджоляри Донбасу» та «Асоціація бджолярів Луганщини «Медова Артіль», директора ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище» – Сенчук Наталії Дмитрівни.
Під час проведення тренінгу були розглянуті питання з біології бджолиної сім’ї, визначення показників за якими проводять відбір у племінне ядро, збереження порід бджіл, які районовані в Україні: українська степова, карпатська, поліська, методи лікування маток та трутнів від хвороб, вплив взятку на якість маток, структура вуглеводного та білкового корму при виведенні маток.
У зв’язку з завезенням на територію України інших порід бджіл та гібридів, ускладнилося утримання районованих порід бджіл, так як вільне спарування не дає контролювати весь процес, внаслідок цього в Полтавській області було створено громадську організацію по селекції бджіл, яка спільно з Інститутом бджільництва ім. П.І. Прокоповича, з науковим працівником Григорків Людмилою зайнялися збереженням аборигенних порід бджіл.
Увага, яка приділяється збереженню української степової породи бджіл, пов’язана з тим, що ця порода відрізняється від карпатської породи підвищеною гігієнічністю, дальністю польоту по медозбору до 8 км за взятком, також ця порода відрізняється зимостійкістю.
З метою збереження генофонду української степової породи, селекціонери галузі бджільництва Полтавської області проводять випробування на островах в якості, ізольованого облітника, що надає в подальшому можливості отримувати чистопорідні бджолосім’ї.
В Полтавській області здійснюють свою діяльність чотири суб’єкта племінної справи в галузі бджільництва, на прикладі їх роботи було розглянуто порядок проведення атестації племінних пасік та племінних бджолорозплідників.
Учасники тренінгу прийняли участь у практичному занятті на пасіці Василя Гаврилова «Правила догляду за племінними сім’ями», де самостійно було проведено відбір маток української степової породи для реалізації на інші пасіки.
Також, проведено практичне заняття на пасіці Леоніда Єгошина за темою: «Створення сімей виховательок, батьківських та материнських сімей», розглянуті питання щодо штучного осіменіння бджоломаток.
За результатами тренінгу три фізичні особи Донецької області висловили бажання провести атестації своїх пасік, з метою присвоєння статусу бджолорозплідника української степової породи та племінних пасік з розведення бджіл української степової породи.