Озима пшениця

Станом на 18.04 рослини озимої пшениці, ранніх і оптимальних строків сівби (15.09- 30.09), вступили у фазу «вихід в трубку». Це критичний період для озимих культур по забезпеченню вологою та живленням. В цей період формується продуктивний стеблостій, колоскові бугорки від яких залежить кількість колосків у колосі.

Приблизно через місяць після відновлення весняної вегетації в озимої пшениці настає фаза «вихід в трубку» – це по багаторічних показниках, а в умовах поточного року настання цієї фази ми відзначили на два тижні раніше норми для регіону.

Цьому сприяли високі температурні показники (плюс 24- 28ºС, що вище середньо багаторічних показників на 8-12ºС), які прискорили періоди фенологічних фаз розвитку рослин. Запаси вологи в ґрунті в шарі 0-100 см – задовільні і складають 122 мм, при оптимальних для регіону у фазі «вихід в трубку» – 140- 180 мм. Нестача волого запасів у даний період росту та розвитку рослин озимої пшениці негативно позначиться на числі колосків в колосі, квіток в колосках, озерненості колосу.

Рослини оптимальних строків сівби мають у своєму розвитку 4-6 стеблин. На 18.04. з початком фази – «вихід в трубку», почалося поступове розмежування стеблин. Із сформованих, тільки 2-3 стеблини почали інтенсивно рости та розвиватися (на удобрених фонах), і 1-2 стеблини на гірших, неудобрених попередниках. Ці стеблини і формуватимуть продуктивність посіву. Розвиток кореневої системи рослин також різниться в залежності від розвитку рослин, попередника, мінерального фону живлення та строків сівби.

На посівах слід провести захисні заходи, застосовувати бакові суміші з гербіцидами, які можна застосовувати до фази прапорцевого листка; «Гранстар», «Гроділ ультра» та інші, позакореневе підживлення карбамідом 30-40 кг д.р/га (для збереження кількості стеблин та збільшення озерненості колосу), та інсектицид проти перезимувавшого клопа – шкідливої черепашки (Eurygaster integriceps Put.), інших сисних шкідників. Якщо посіви мають добрий стеблостій (750-850 шт/м2 – 3-4 стеблин на рослину при кількості рослин на 300-350 шт/м2), слід в бакову суміш додати фунгіцид проти захворювань, навіть якщо симптомів захворювання не видно, але посіви з осені були уражені.

Підживлення азотними добривами (позакореневе – карбамідом, згідно рослинної діагностики, в дозі 30-45 кг д.р. на 1 га. хто не підживлював в ранньовесняний період, і 7-10 кг д.р./га для посилення дії препаратів в баковій суміші та її прилипання на листову поверхню рослин) в суміші з фунгіцидом та інсектицидом сприятимуть збереженості стеблостою, захисту посівів від ураження хворобами та пошкодження шкідниками.

В даний період розвитку рослини озимої пшениці позитивно реагують на мікроелементи, стимулятори росту та розвитку («Гумісол», «Новоферт» та інші), які оптимізують обмін поживних речовин, підвищують збереженість продуктивного стеблостою та урожай, покращують якість зерна.

Фунгіцид застосовують проти септоріозних, гельмінтоспоріозних та фузаріозних захворювань, борошнистої роси та бурої листової іржі – хвороб, розвиток з осені яких перевищував економічний поріг шкодочинності (ЕПШ).


Підготувала ст. н. співробітник,
к. с.-г. н ДДСДС НААНУ
К.Ф. Кандаурова

Facebook
Pocket
Email
Print
Scroll Up

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: