Наростання позитивних температур з кінця ІІІ декади березня сприятиме поступовому відновленню життєдіяльності рослин озимих культур.
Слід пам’ятати, що візуальна оцінка в польових умовах стану рослин – може різко відрізнятися від їх фактичного стану. Тому, для достовірної оцінки рослин необхідно їх із заданої площі ( м2) відібрати і в лабораторних умовах, чи в приміщеннях (після ускоренного пророщення при температурі -18-200С) проаналізувати життєздатність кореневої системи, кількість відмерлого листя та кількість рослин, що вижили.
У рослин, що добре перезимували, вузол кущіння має чітко- білий колір і добрий тургор. Якщо колір вузла кущення тускло- білий або ж жовтувато- коричневий, тургор слабкий , такі рослини є сильно уражені і при достатньому забезпеченню поживними речовинами та волого запасами в грунті такі рослини сформують додаткові корені і забезпечать життєдіяльність рослин.
При не задовільних умовах відростання ( високі температури повітря, висушення поверхневого шару грунту) уражені рослини відмирають в першу чергу або формують низьку продуктивність.
Такий аналіз в короткий час дасть відповідь на наявний стан посівів. Особливо це актуально для посівів, які постраждали від морозів при відсутності снігового покриву, перепаду температур та затоплення талими водами.
Питання підсіву чи пересіву вирішується в залежності від кількості рослин на квадратному метрі , що збереглися та від їх стану і рівномірному розміщені на полі.
Одна з найважливіших складових урожаю – густота продуктивного стеблостою. Висіваючи 4,5- 5,5 млн. схожих зерен на гектар, розраховують одержати 400-500 рослин на 1 м2, що при оптимальному кущінню повинно сформуватися 800-1000 стеблин. На данний період повинно зберегтися 400- 350 рослин на м2 при кущистості – 2,5-3 ,0 стеблин /рослину.
Для формування врожайності -3,0-3,5т/га повинно зберегтися не менше 200 рослин/м2.
На насінницьких посівах, на розгляд господарства, зберігаєм площі із меншою кількістю рослин.
Дуже важко зробити заключний висновок по стану посівів , росту та розвитку рослин, якщо точно неможливо спрогнозувати погодні умови, які складуться в подальшому.
ст. н. співробітник Донецької державної
сільськогосподарської дослідної станції
Національної академії аграрних наук України, к.с.-г. н
К.Ф.Кандаурова