(063) 051 80 59

Контактний телефон

info@agro.dn.gov.ua

Пошта для листування

Стан посівів сільськогосподарських культур на території Донецької області

На Донеччині триває сівба ярих сільськогосподарських культур під урожай 2020 року. Так, за оперативними даними, станом на 22 травня 2020 року, по всіх категоріях господарств області посіяно ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 119,4 тис. га, або 100% до прогнозованих показників. Також триває сівба пізніх сільськогосподарських культур. За оперативними даними, посіяно кукурудзи на зерно на площі 65,6 тис. га (92,9% до прогнозу), соняшника – 204,8 тис. га (81,2% до прогнозу).

Протягом квітня на території області в середньому випало від 4 до 22 мм опадів, що складає 10-58% середніх місячних норм. Це призвело до значного зменшення запасів вологи в орному шарі ґрунту, що негативно вплинуло на ріст та розвиток сільськогосподарських культур.

Протягом І-ІІ декади травня погодно-кліматичні умови на території області покращилися завдяки збільшенню кількості опадів і, як наслідок, збільшенню запасів продуктивної вологи в орному шарі ґрунту. Сума опадів за другу декаду травня становила 9-19 мм (104-136% від норми). Станом на 18 травня 2020 року, за даними метеостанцій області, запаси продуктивної вологи в шарі ґрунту 0-20 см в середньому склали 20 мм, що на 11 мм більше аналогічного показника минулого року.

Дощі, які пройшли на всій території області, змінили агрометеорологічні умови вегетації всіх сільськогосподарських культур на більш сприятливі, припинилися явища атмосферної та ґрунтової посухи. Майже не відмічалося суховійних явищ. Загалом погодні умови спостерігаються сприятливими для активного росту і розвитку озимих, ярих зернових і зернобобових культур. У районах, де кількість опадів була недостатньою для суттєвого збільшення вологозапасів метрового шару ґрунту, зволоження покращилося у верхніх його шарах, склалися більш сприятливі умови для розвитку пізніх ярих культур, які тривалий час потерпали від нестачі вологи саме у верхніх шарах ґрунту.

Станом на другу декаду травня, посіви озимої пшениці, залежно від сорту, перебувають у фазі початок колосіння – колосіння. По кращих попередниках (пар та зернобобові культури) рослини мають добрий стан. Висота рослин, залежно від сорту, становить 80-100 см. Коефіцієнт продуктивного кущіння коливається в межах 2,0-3,2.

По гірших попередниках (колосові, соняшник та інші) стан рослин задовільний. З настанням фази колосіння посіви вирівнялись та їх стан покращився, проте, вони суттєво відстають від рослин по кращих попередниках. Так, коефіцієнт продуктивного кущіння становить від 1,1 до 1,9. Також на таких посівах відмічена строкатість, яка пояснюється наявністю по-різному розвинутих рослин, що є наслідком посушливих погодних умов на перших етапах органогенезу.

Посіви озимого ячменю перебувають у фазі цвітіння – початок формування зернівки. Стан посівів сортів української селекції добрий, європейської – задовільний. Саме на європейських сортах було відмічене значне ураження та загибель рослин в наслідок осінніх та весняних заморозків.

Посіви озимого ріпаку знаходяться у фазі «цвітіння»-«утворення перших стручків». У південних районах області через посушливий період, який мав місце у квітні-початку травня, у рослин зазначеної культури відмічається слабке формування репродуктивних органів та пошкодження шкідниками.

Більшість площ посівів ярого ячменю перебувають у доброму стані. Запасів продуктивної вологи, яка накопичилась в орному шарі ґрунту завдяки опадам, що випали протягом останнього періоду, буде достатньо для цієї культури для формування продуктивного стеблостою. На сьогодні рослини перебувають у фазі кінець кущіння – початок виходу в трубку.

Посіви кукурудзи мають задовільний стан. Рослинами сформовано 3-5 листків. У пізніх посівів відмічена поява сходів. На стан кукурудзи суттєво впливає нестача продуктивної вологи.

На ранніх посівах соняшнику стан рослин добрий. Сформовано 2 пари справжніх листків.

Встановлено постійний оперативний моніторинг за фітосанітарним станом посівів озимих культур та ярих сільськогосподарських культур та ведеться догляд за ними. Станом на 20 травня 2020 року оброблено посівів проти шкідників, хвороб та бур’янів на площі 641,28 тис. га, в тому числі внесено гербіцидів на площі 281,60 тис. га, оброблено посівів інсектицидами на площі 177,54 тис. га, фунгіцидами – 182,14 тис. га.

Відповідно до фітосанітарного прогнозу, протягом другої половини травня очікується активізація заселення посівів зернових культур шкідниками (клоп шкідлива черепашка, смугаста хлібна блішка, п’явиця), а також поширення листкових хвороб (борошниста роса, септоріоз, піренофорозна плямистість) та кореневих гнилей. Зважаючи на це, сільгосптоваровиробникам було б доцільно продовжити проведення моніторингу фітосанітарного стану посівів та, у разі необхідності, терміново проводити обробки дозволеними до використання відповідними пестицидними та інсекто-фунгіцидними препаратами, дотримуючись при цьому регламентів їх безпечного застосування, техніки безпеки та здійснення відповідних заходів щодо попередження отруєння бджіл.


Facebook
Pocket
Email
Print