На Донеччині триває сівба пізніх ярих сільськогосподарських культур під урожай 2020 року. Так, за оперативними даними, станом на 29 травня 2020 року, по всіх категоріях господарств області посіяно кукурудзи на зерно на площі 58,0 тис. га (95,3% до прогнозу), соняшника – 215,9 тис. га (85,6% до прогнозу).
Опади, які випали протягом останніх тижнів на всій території області, покращили агрометеорологічні умови вегетації всіх сільськогосподарських культур, припинилися явища атмосферної та ґрунтової посухи. Загалом погодні умови спостерігаються сприятливими для активного росту і розвитку сільськогосподарських культур. У районах, де кількість опадів була недостатньою для суттєвого збільшення запасів вологи у метровому шарі ґрунту, рівень зволоження покращилося у верхніх його шарах, склалися більш сприятливі умови для розвитку пізніх ярих культур, які на початку вегетації потерпали від нестачі вологи саме у верхніх шарах ґрунту.
Здебільшого опади, протягом останнього тижня, випадали у вигляді злив, їх кількість значно відрізнялася по районах області та, за даними метеостанцій, в середньому становила 6-20 мм.
Температурний режим травня поточного року характеризується істотним недобором ефективних температур, що певною мірою позначається на темпах росту і розвитку пізніх ярих сільськогосподарських культур.
Посіви кукурудзи мають задовільний стан. Волога, яка надійшла за останній тиждень з опадами дещо покращила стан посівів. Рослини раннього строку сівби (середина ІІ декади квітня) мають висоту 14 – 18 см і сформували в середньому по 4-5 листків на рослині, а оптимального строку сівби мають висоту рослин 10 – 13 см та сформували здебільшого по 2 – 3 листків на рослині. На посівах пізнього строку сівби (І – ІІ декади травня) відмічена фаза появи сходів.
Загалом стан посівів соняшнику добрий. Відмінність у розвитку рослин простежується залежно від гібридів та строків сівби. Протягом останнього тижня суттєвого впливу на розвиток рослин через опади не було. На посівах пізнього строку сівби рослини перебувають в основному у фазі сходів.
Також здійснюється оперативний моніторинг за фітосанітарним станом посівів сільськогосподарських культур та ведеться догляд за ними. Станом на 27 травня 2020 року, оброблено посівів проти шкідників, хвороб та бур’янів на площі 754,4 тис. га, в тому числі внесено гербіцидів на площі 328,0 тис. га, оброблено посівів інсектицидами на площі 207,0 тис. га, фунгіцидами – 219,4 тис. га.
Слід зазначити, що збільшення кількості опадів протягом останніх тижнів сприяє розповсюдженню хвороб. З метою недопущення погіршення фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур, сільгосптоваровиробникам було б доцільно продовжити проведення його моніторингу та, у разі необхідності, здійснювати обробки дозволеними до використання відповідними препаратами, дотримуючись при цьому правил їх безпечного застосування, техніки безпеки та вживати заходів щодо недопущення отруєння бджіл.