Стан розвитку рослин озимої пшениці (дані на 04.06.2018)

Стан розвитку рослин озимої пшениці (дані на 04.06.2018)

Станом на 04.06 рослини озимої пшениці на більшості посівів області знаходяться у фазі: формування – налив зерна. Ранні сорти перейшли до більш пізніх фаз розвитку – достигання зерна. Процес достигання озимої пшениці характеризується поступовим накопиченням у зерні сухих речовин та втратою вологи як рослиною, так і зерном.

Погодні умови, що склалися в регіоні на даний період внесуть суттєві поправки на формування величини урожаю та якісних показників зерна.

Раніше було відмічено, що в ІІІ декаді березня (середньодобові температури повітря виявилися холоднішими від норми на 1-1,50С та на 60С нижче аналогічного періоду 2017 року), а вже в І декаді квітня на території області почалося стрімке наростання тепла за відсутності опадів.

Середньомісячна температура квітня місяця вище норми на 2,90С і становила 12,10С при нормі 9,20С.

Перевищення середньо багаторічних показників температурного режиму (+3,00С) спостерігали і в травні місяці. Середньомісячна температура склала 18,60 С при нормі 15,60С.

Перевищення температурних показників, низька вологість повітря та відсутність ефективних опадів у весняний період (у квітні випало 21-60% від норми, у травні – 11-60%) призвели до незворотних процесів росту та розвитку рослин в сторону недобору запланованого врожаю.

Відсутність вологи в ґрунті, високі температури на поверхні ґрунту (36-420С), низька відносна вологість повітря (30-18%) під час цвітіння озимих культур негативно позначається на ступені запліднення і колос стає без зерна, збільшується череззерниця (Демішев Л.Ф., 2003).

Таку ситуацію спостерігаємо в регіонах, де випадання опадів за останні два місяці не перевищувало 10–20 мм. Особливо, по непарових попередниках, де запаси вологи в посівному шарі ґрунту були задовільні та незадовільні (0-20 см – 13-8 мм) спостерігалося часткове випадання рослин, та збільшився відсоток рослин, що сформували продуктивний стебел з колоском в якому 4-7 колосків, що в період цвітіння не запліднилися і не сформували зерна.

Надзвичайно негативно відреагували на погодні умови, що склалися в регіоні сорти неадаптовані до вирощування в умовах ризикованого землеробства області. По непарових попередниках, на низькому агрофоні, рослини низькорослі, кількість колосоносних стеблин менше в порівнянні з минулорічним на 20-55%, спостерігається значне зменшення величини колосу (на 15-25% менше колосків в колосі та кількості пильників в порівнянні з минулим роком).

Погодні умови, що склалися в області, можуть вплинути на утворення череззерниці та щуплості зерна на посівах пізніх строків сівби. Вага 1000 зерен, формується у фазу наливу зерна, на величину цього показника великий вплив має вологість ґрунту в посівному та метровому шарі. Для одержання максимальних величин для даного показника, оптимальними волого запасами ґрунту вважаються 100-120 мм в шарі 0-100 см. Станом на 28.05.2018 в метровому шарі в середньому по області запаси вологи на рівні (0-100 см) – 56 мм, в посівному (0-20 см) – 4 мм.

Відсутність опадів та подальше пересихання ґрунту (менше 40 мм вологи в шарі 0-100 см) призведе до збільшення череззерниці та пустоколосості. При зменшенні волого запасів у шарі ґрунту 0-100 см – до 25 мм – вага 1000 насінин зменшується на 30-50% і збільшується недобір врожаю (Уланова, 1986).


Підготувала ст. н. співробітник,
к. с.-г. н ДДСДС НААНУ
К.Ф. Кандаурова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pocket
Share on skype
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Scroll Up

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: