12 грудня в приміщенні Краматорського виконкому під головуванням в.о. директора департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Олександра Дзигіма пройшла зустріч між представниками державної влади та аграріями регіону щодо розвитку сільських територій в умовах децентралізації.
Скуригін Віталій – представник Проекту «Аграрні розписки в Україні», який впроваджує IFC розповів о перевагах та користь їх до агропромислового комплексу регіону
Про стратегію розвитку сільських територій на 2018-2020 роки на прикладі майбутньої Олександрівської громади доповів регіональний консультант з місцевого економічного розвитку та стратегічного планування у Донецькій області Андріян Фітьо.
Головну тему зустрічі презентувала Наталія Бондаренко – начальник управління економічного розвитку сільських територій, прогнозування розвитку АПК та трудових відносин: «Проект комплексної програми економічного розвитку сільських територій донецької області на 2018-2020 роки».
Розроблений проект Програми має на меті сприяти розкриттю інвестиційних можливостей громад, збільшенню їх фінансового ресурсу, насамперед за рахунок розвитку підприємництва. Реалізація запропонованих заходів дасть можливість впроваджувати ідеї, які змінять якість життя мешканців сіл.
Слід зазначити, що для окремих ОТГ області сільськогосподарська діяльність є основою їх економіки, питома вага бюджетних надходжень від якої сягає 50%. Тому темпи розвитку АПК з акцентом на кооперацію, на залучення інвестицій мають бути в пріоритеті виконавчих органів таких громад.
Для збільшення обсягу надходжень до місцевого бюджету ОТГ податку на доходи фізичних осіб необхідно прикласти зусилля для створення якомога більше нових робочих місць за рахунок відкриття нових підприємств малого та середнього бізнесу. Але успіху в цьому напрямі можуть досягти тільки ті громади, котрі чесно та відкрито співпрацюють з потенційними інвесторами, чітко розуміють переваги своєї території, та роблять все можливе, щоб інтереси громади та інтереси потенційних інвесторів конвертувались в відкриття нових підприємств.
Протягом 2017 року проблеми розвитку галузі та можливі шляхи їх вирішення обговорювались у форматі круглих столів, виїзних нарад, зустрічей з представниками бізнесу, ініціативними групами сільських громад, керівництвом ОТГ, міських рад, за участю міжнародних організацій з надання МТД.
Департаментом спільно з міжнародними організаціями (USAID, FAO, UNDP та ін.) на підконтрольній українській владі території проведено аналітичні дослідження, анкетування щодо впливу втрати через збройний конфлікт значної частини ринків збуту і об’єктів ринкової інфраструктури (переробних підприємств, локальних ринків та спеціалізованого оптово-збутового ринку) на структуру аграрного виробництва, його перехід на сировинний тип. Результати аналізу враховано при розробці проекту Програми.
Основою проекту Програми є результат взаємодії департаменту, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, структурних підрозділів ОДА, ЦОВів, бізнесу, науково-дослідних установ області та ін.
В результаті виконання Програми передбачається:
- збільшення обсягів виробництва продукції сільського господарства у постійних цінах всіма категоріями господарств на 1,5 відсотки;
- підвищення продуктивності у тваринництві: корів молочного напрямку, худоби та птиці на відгодівлі та курей-несучок – на 1,5 відсотки;
- оновлення технологічного парку сільськогосподарських машин та обладнання на 10 відсотків;
- збільшення обсягів виробництва продукції з доданою вартістю (харчових продуктів) на 2%;
- забезпечення обласного фонду споживання за рахунок продукції власного виробництва м’ясом та м’ясними продуктами на рівні 71%, молоком та молокопродуктами – 44%, овочами – 64%.
- створення не менше 15 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, 101 сімейного фермерського господарства та 14 об’єктів зеленого сільського туризму;
- створення не менше 1586 нових робочих місць.
Департаментом на колегії ОДА буде презентовано проект Програми з проханням підтримати запропоновані напрямки економічного розвитку сільських територій області на 2018 -2020 роки, схвалити фінансування заходів за рахунок коштів обласного бюджету на 2018 рік у сумі 7185,0 тис. грн. та визначити їх головним розпорядником департамент агропромислового комплексу та розвитку сільських територій облдержадміністрації.
В ході зустрічі присутні підіймали питання щодо стану та розвитку скотарства в регіоні, економічної спроможності майбутніх ОТГ та фінансової допомоги аграріям.