У форматі ZOOM конференції 17 лютого 2022 року відбулося чергове засідання робочої групи з питань підтримки експорту вітчизняної сільськогосподарської продукції за участі керівництва Мінагрополітики, Мінекономіки, Держпродспоживслужби, Державної установи «Офіс з розвитку підприємництва та експорту», профільних аграрних асоціацій та громадських об’єднань.
Відкрив засідання перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. Під час засідання розглядали питання зовнішньої торгівлі агропродовольчою продукцією, зокрема, просування яблук на ринок Індії.
Минулий рік для вітчизняного аграрного сектору економіки став рекордним за обсягами поставок сільськогосподарської продукції на закордонні ринки, у порівнянні з 2020 роком експорт товарів збільшився на 38,4%.
Згідно з даними Державної митної служби України, за підсумками 2021 року Україна експортувала аграрного продовольства на суму 27,9 мільярдів доларів. Зафіксовано найбільші в історії України обсяги експорту пшениці – 20071 тис. тонн, м’яса птиці – 459 тис. тонн, заморожених ягід та інших фруктів – 76 тис. тонн, макаронних виробів – 38 тис. тонн.
Протягом останніх 15 місяців були відкриті 32 нових експортних ринки для українських виробників, зокрема, у таких країнах, як Ізраїль, Чорногорія, ОАЕ, Сербія, КСА, Ліван, Бельгія, Литва, Ефіопія, Японія, Аргентина, Лівія, Кувейт, Словаччина, Йорданія, Турція, Ліберія, Грузія, Катар, Боснія та Герцеговина.
За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, вирішальним для сумарного зростання експорту продукції АПК 2021 року стало збільшення обсягів поставок до Азії, Європейського Союзу та Африки, яке торік досягло свого найбільшого значення за період незалежності України. При цьому вартість поставок до СНД також збільшилася.
У 2021 році Азія продовжила посилювати свої позиції основного імпортера аграрної продукції українських виробників. Вартісні обсяги вітчизняного експорту до країн цього регіону торік збільшилися до 13,7 мільярдів доларів, що на 26% перевищило показник 2020 року.
До країн – членів ЄС, включаючи Велику Британію, обсяги поставок аграрної продукції вітчизняного виробництва збільшилися на 12% проти показника 2019 року у 7,5 мільярдів доларів і склали торік 8,4 мільярдів доларів При цьому частка ЄС у вітчизняному експорті агропродовольства у минулому році склала 30,1%.
Обсяги поставок до країн Африки 2021 року також збільшилися
з 2,9 мільярдів доларів у 2020 році до 3,7 мільярдів доларів у 2021 році (+28%).
Найбільшим попитом користувалися молоко та молочні продукти, м’ясо птиці та продукти птахівництва, мед, дрібна та велика рогата худоба, а також корми для тварин.
Вагомий внесок в експорт продукції вносить Донецька область, чим сприяє створенню нових можливостей на іноземних ринках, збільшує надходження до державного бюджету, посилюючи економіку нашої держави. Порівняно з 2020 роком, валютні надходження від експорту товарів підприємствами Донецької області збільшилися на 78,9%. Регіон забезпечив 10,3% загальної вартості експортованих товарів загалом по Україні та посів третє місце після м. Києва та Дніпропетровської області.
Експортооріентовані підприємства харчової і переробної промисловості Донецької області, такі як: ДП «Артемсіль», ПрАТ «Артвайнері», «Дружківська харчосмакова фабрика», ТОВ “УББПЕС “НАК”, ТОВ «Мадесса», ПрАТ «Український бекон», ТОВ «АПК ІНВЕСТ», ТОВ «Фориця», «Сателіт», ТОВ «Руссоль-Україна» представили свою продукцію більш ніж в двадцяти країнах світу, а саме: у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Люксембурзі, Данії, Бельгії, Нідерландах, Канаді, Австралії, Греції, Латвії, Литві, Естонії, Ізраїлі, Кіпрі, Молдові, Росії, Таїланді, Великій Британії, Хорватії.
Експорт продукції сільськогосподарських і харчових переробних підприємств Донецької області за 11 місяців 2021 року склав 148,6 мільйонів доларів США, у тому числі:
живі тварини; продукти тваринного походження – 14,2 мільйонів доларів;
продукти рослинного походження – 60,0 мільйонів доларів;
жири та олії тваринного або рослинного походження – 49,6 мільйонів доларів;
готові харчові продукти – 24,8 мільйонів доларів.